საქართველოში მიმდინარეობს აქტიური განხილვა ახალი კანონის შესახებ, რომელიც ონლაინ მედიასა და სოციალურ ქსელებს შეეხება. მმართველი პარტია "ქართული ოცნება" აცხადებს, რომ ეს რეგულაცია მიზნად ისახავს ონლაინ პლატფორმებზე გავრცელებული დეზინფორმაციის შემცირებასა და ინფორმაციული უსაფრთხოების გაუმჯობესებას. თუმცა, ოპოზიცია და დამოუკიდებელი მედიასაშუალებები შიშობენ, რომ კანონის მიღება საფრთხეს შეუქმნის გამოხატვის თავისუფლებას და შეიძლება გამოყენებულ იქნას მთავრობის ოპონენტების წინააღმდეგ.
რას გულისხმობს ახალი კანონი?
ახალი რეგულაციის მიხედვით, ონლაინ მედიაპლატფორმებს შესაძლოა დაეკისროთ პასუხისმგებლობა იმ კონტენტის გამო, რომელიც მათ პლატფორმაზე ქვეყნდება.
შეიქმნება მონიტორინგის მექანიზმები, რომლებიც გააკონტროლებენ ონლაინ მედიის მასალებს და მათი დარღვევის შემთხვევაში შეიძლება დაწესდეს ჯარიმები ან სანქციები.
კანონის ფარგლებში, შესაძლოა შეიქმნას ორგანო, რომელიც განსაზღვრავს, რა არის "დეზინფორმაცია" და რა — ობიექტური ინფორმაცია.
ოპოზიციისა და მედიის რეაქცია
მთავრობის ოპონენტები და დამოუკიდებელი ჟურნალისტები აცხადებენ, რომ ეს კანონი შესაძლოა გახდეს ცენზურის ინსტრუმენტი, რაც შეზღუდავს კრიტიკული მედიის ფუნქციონირებას. მათი თქმით, მთავრობა ამ კანონით ცდილობს, გააძლიეროს კონტროლი მედიისა და საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე.
მედიის წარმომადგენლები და არასამთავრობო ორგანიზაციები მოითხოვენ, რომ რეგულაცია არ გახდეს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის იარაღი და ის გამჭვირვალე განხილვის შემდეგ დამტკიცდეს.
ახალი კანონის მიღება მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს საქართველოს საინფორმაციო სივრცეზე. მნიშვნელოვანია, რომ რეგულაციები იყოს დაბალანსებული და არ დაემუქროს დემოკრატიულ პრინციპებს. საზოგადოების ჩართულობა და დისკუსია ამ საკითხზე აუცილებელია, რათა მიღებულმა კანონმა არ შეაფერხოს მედიისა და მოქალაქეების თავისუფლება.